HAMİLELERDE DİŞ TEDAVİSİ YAPILABİLİR Mİ?

Hamilelik döneminde diş tedavileri aksatılmamalıdır.

Hamilelik döneminde diş tedavilerinin yapılamayacağı yönündeki yaygın ve yersiz kanılar anne adaylarının gözünü korkutmaktadır. Ancak genel kanının aksine, hamilelik döneminde neredeyse her türlü tedavi mümkündür. Genellikle annenin konforu açısından aciliyeti olmayan işlemler doğumdan sonraya ertelenir. Hamilelikte diş tedavisi için en uygun dönem üçüncü aydan altıncı aya kadar olan ikinci trimester dönemdir. Bu dönemde anne adayının hamilelik süreci de diğer aylara göre daha rahat geçmektedir. Bebeğin gelişimi sürerken, anne adayının hamileliğe adaptasyonu sağlanmış durumdadır. Adaptasyon sürecindeki şikayetler azalmaya başlar.

Hamilelikte lokal anestezi gerektiren işlemler yapılabilmektedir. Böyle durumlarda anne adayları bebeğin kimyasallardan etkilenmesinden endişelenmektedir. Aynı durum ilaç kullanımı için de geçerlidir. Kadın doğum doktorunun bilgisi dahilinde yapılan lokal anestezi ve kullanılan ilaçların bebeği etkileme oranı yok denecek kadar azdır. Unutulmamalıdır ki tedavi gerektiren diş problemlerinin, özellikle bir iltihap durumunda, bebeği etkileme ihtimali çok daha fazladır.

Mevadent Eryaman Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğimize gelerek siz de ağız ve diş sağlığı tedavilerinizi gerçekleştirebilir ve gülüşünüzle parlayabilirsiniz!