diş kaplama

E-MAX DİŞ KAPLAMA NEDİR?

Emax kaplama, diş hekimlerinin özel seramikler kullanarak diş yüzeyine yaptıkları kaplama çeşididir. Seramik diş kaplama için kullanılan malzeme diğer diş restoratiflerinden farklıdır. Bu kaplama içerisinde metal yoktur. Bu durum dişlerin parlak bir yüzeye sahip olmasını sağlar. Emax yönteminde amaç hastanın uzun ömürlü, yüksek kaliteli, estetik ve insan vücudu ile uyumlu bir dişe sahip olmasını sağlamaktır.

E-max Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax porselen diş yapımı özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Dişin hazırlanma sürecinden hastanın ağzına takılmasına kadar her aşaması hassas olan bir yöntemdir. Öncelikle hastanın detaylı muayenesi yapılarak dişe en uygun materyal seçilir.

Diş hekimi, dişin kaplamaya uygun olduğunu tespit ettikten sonra doğal diş yapısının üzerindeki ince tabaka çıkarılır. Ardından diş modeli oluşturulur. Model her hasta için özel üretilir. Restoratif bir malzeme olan lityum disilikat, frez makinasıyla kesilerek dişe uygun hale getirilir. Seramik diş kaplama, diş hekimi tarafından doğal dişlere uygulanarak işlem sonlandırılır.

Kaplama süreci diş hazırlanmasından uygulanma aşamasına kadar aşırı dikkat gerektirir. Hazırlanan kaplama yarı saydam olduğu için dişe yapıştırma işlemi uygulanırken kullanılacak farklı renk bir yapıştırıcı bile görünümün olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Ayrıca kullanılan yapışkan malzemesi zirkon ve metal içeren porselenden farklıdır.

Emax kaplama yönteminde dişler aşırı kesme ve büzme işlemine maruz kalmaz. Tedavi süresi dişin yapısına ve işlemin yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Genellikle 2-3 seans şeklinde toplamda 7 ila 10 gün arasında değişmektedir.