diş hassasiyeti

DİŞ HASSASİYETİ NEDEN OLUŞUR?

Diş hassasiyeti oldukça yaygın görülen bir sorundur. Dişlerin problemleri devamında ortaya çıkar. Bu problem genelde 20-50 yaş aralığında görülür. Bu hassasiyetler diş iç kısmında bulunan “dent” kısmında başlayabilir. Dentin kendini gösterdiği durumlarda dışardan gelen alımlarda (mesela soğuk su gibi) dişte hassasiyet yaratacaktır. Bu da hastaları oldukça rahatsız eden bir durum olarak görülür.

Bu gibi durumlarda mutlaka diş hekimine muayene olmayı unutmayın ve aksatmayınız. Çünkü bu gibi durumların teşhis ve tedavisinde diş hekiminiz önemli rol oynayacaktır. Dişlerinizin hassasiyetini diş hekiminin onaylaması, tanı koyması tedavide oldukça rahatlık sağlayacaktır. Diş problemlerinizde mutlaka diş hekiminizden tavsiye almayı unutmayın. Günlük ağız bakımını uyguladığınızda hassasiyeti azaltabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Hassasiyetin başlıca diğer başlıkları nelerdir?

Mine aşınması; dişleri oldukça çok gıcırdatma ile ortaya çıkabilir.

Diş eti çekilmesi de bu hassasiyetleri ortaya çıkarabilir. Bu durum sert diş fırçalama ile ortaya çıkabilir. 

Hassas Dişleri Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

– Soğuk içecekler, 

– Soğuk içeceklerin tam aksine sıcak içeceklerde tetikleyebilir,

– Ağız ve diş bakımı esnasında diş fırçalama.

-Diş Çürükleri: Diş çürükleri oldukça yaygın bir problemdir. Bu çürükler çoğu zaman hastalara sızlama ile başlayan sorunlar yaşatabilir. Dişlerin çürük olduğu bölgelerde oldukça hassas dönem başlar. Yeme, içme kalitesinde bozukluk sağlayabilir. Çürük başlarda sorun yaratmasa da ilerlemeye başladığında hassasiyeti arttıracaktır.

Hassas Dişlerimi nasıl kontrol altına alabilirim?

-Hassas dişlerinizi fark ettiğinizde mutlaka uzman bir hekime danışınız. Önlemeye uygun size tavsiyeleri (doğru diş fırçalama tekniği, günde kaç kez diş fırçalaması gerektiği vb.) ile yardımcı olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir? Günlük Ağız Bakımım Nasıl Olmalıdır?

– Dişlerinize sert temastan kaçının.

– Fırçalama işlemini yumuşak diş fırçaları ile yapın.

– Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayınız.

– Diş ipi kullanabilirsiniz.