AMALGAM DOLGULAR ZARARLI MIDIR, SÖKÜLMESİ GEREKİR Mİ?

Amalgam dolgular, dental dolgu çeşitlerinden biridir.

Amalgam içerisinde yer alan cıvanın sağlık üzerindeki etkileri, amalgam dolgu kullananların aklında soru işareti bırakabilir. Yemek yerken yanlışlıkla amalgam dolgu yutmak gibi konulara dair yayınlar insanları korkutabilir ve bunlar doğrultusunda amalgam dolgu söktürenler olabilir. Ancak amalgam dolguda çok düşük dozlarda cıva kullanıldığı için dolgunun nispeten güvenli olduğu söylenebilir.

Amalgamdaki cıva, çiğneme yoluyla buharlaşıp solunumla vücuda girebilir ancak bu miktar minimum seviyededir. Amalgam dolgu üzerinde binlerce araştırma ve çalışma yapılmıştır. Tarafsız bir bakış açısına sahip Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 6 yaşından büyükler ve yetişkinler için amalgam dolgu kullanımını güvenli olarak kabul eder. FDA, amalgam dolgu sahibi kişiler üzerinde yaptığı çalışmalarla, bu kişilerin cıva düzeylerinin sağlığa zararlı boyutlarda olmadığını kanıtlamıştır. Eğer amalgam dolgunuzda bir problem yoksa, dolgu alerjik bir reaksiyona neden olmuyor ve dişinizde ağrı yaratmıyorsa zararlı olabileceği endişesiyle dolguyu çıkartmanız çok da iyi bir fikir değildir.

Mevadent Eryaman Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğimize gelerek siz de ağız ve diş sağlığı tedavilerinizi gerçekleştirebilir ve gülüşünüzle parlayabilirsiniz!